Evcil Hayvan Sigortası Nedir?
Evcil Hayvan Sigortası Paketleri
Evcil Hayvanım Hastalanırsa Ne Yapacağım?
Zurich Anlaşmalı Veteriner Kliniği Ağı
Sıkça Sorulan Sorular
Neşeli Patiler Evcil Hayvan Sağlık Sigortası
Neşeli Patiler Evcil Hayvan Sağlık Sigortası

Kedilerde Sık Görülen Hastalıklar ve Belirtileri

Evinizi paylaşabileceğiniz en uyumlu evcil hayvanlardan biri kedilerdir. Kendi bakımlarını yerine getirme konusunda oldukça başarılı olan kediler, sağlıklarında herhangi bir değişiklik meydana geldiğinde sizi uyarabilirler. Kedinizin sağlığı ile ilgili belitileri yakından takip ederek olası bir aksilikte vakit geçirmeden veteriner hekiminize başvurabilirsiniz. Kedilerin yakalanabileceği bazı hastalıkları ve belirtilerini inceleyerek uzun yıllar birlikte vakit geçirebilmenin yolları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
Kedilerde Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde kanser, insanlarda görülen kanser türleri ile benzer şekilde ortaya çıkar. Olması gerekenden fazla gelişen bir hücrenin çevresindeki dokulara zarar vermesi şeklinde tanımlanabilecek kanserin çeşitli belirtileri bulunur. Kedilerde görülen kanser, tek bir tümör biçiminde karşınıza çıkabilir. Yayılım gösteren agresif kanser türleri de vardır. Kanser, tek bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmaz. Genetik faktörler başta olmak üzere çevresel etkiler de kedilerin kansere yakalanmasına sebebiyet verebilir. Kedilerde görülen kanserin bazı belirtileri şunlardır:

 • Bölgesel yumru ve şişlikler
 • Sebebi belli olmayan enfeksiyon
 • Kilo kaybı
 • Ani gelişen halsizlik, durgunluk
 • Aşırı ishal ve kusma
 • Nefeste kötü koku oluşumu
 • Nefes darlığı
Gençlik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Panleukopenia adlı bir virüsün yol açtığı gençlik hastalığı çoğunlukla genç kedilerde ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Bağırsak, deri ve kemik hücrelerini etkileyen bu hastalık, vücudun savunma mekanizması olan beyaz kan hücrelerine karşı bir savaş başlatır. Kedilerde genç hastalığı, dışkı, tükürük gibi vücut sıvıları ile bulaşıcı etki gösterir. Eğer kedinizde;

 • Kilo kaybı ve iştahsızlık
 • Yüksek ateş
 • Kanlı ishal
 • Aşırı kusma
 • Saklanma, huzursuzluk ve depresyon
 • Aşırı hapşırma
 • Yürüme zorluğu
 • Dikkat eksikliği
 • Tüy yapısında gözle görülür değişiklik

belirtileri varsa vakit kaybetmeden veterinerinizle görüşmeniz gerekir. Gençlik hastalığı ölümcül bir hastalıktır. Tedavi yöntemleri semptomları azaltmak için uygulanır. Kesin bir tedavisi olmamasına rağmen aşılama ile gençlik hastalığına karşı önlem almak mümkündür.

Yaşam Kalitesini Düşüren İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kedilerde en sık görülen hastalıkların başında idrar yolu enfeksiyonu gelir. Tedavi edilmediği takdirde ölümcül sonuçlar doğurabilen bu hastalığın karakteristik bazı belirtileri vardır. Aşırı kilolu, yeme düzeni bozuk, stresli bir kediniz varsa idrar yolu enfeksiyonu geçirme ihtimali oldukça yüksektir. Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu belirtilerinden başlıcaları şunlardır:

 • Aşırı su içme isteği
 • Tuvalet kabı dışına idrar yapma
 • İdrar yapma sırasında miyavlama
 • Genital bölgeyi gereğinden fazla yalama
 • İştah kaybı
 • Ateş
 • Kanlı idrar

Kedilerde sistit tedavisi nedenine bağlı olarak yapılır. Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu kedilerde böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Diyabetik Kedileri Anlama Yolları

Kedilerde diyabet görülür mü?” diye merak edebilirsiniz. Diyabet, kedilerde en sık görülen ve en kolay anlaşılan hastalıklardan biridir. Kedinizin vücudu yeteri kadar insülin üretmiyorsa ya da fazla bir üretim söz konusuysa diyabetik olduğu söylenebilir. Kedilerde yaygın olarak Tip 2 diyabet görülür. Nadir de olsa Tip 1 diyabetin görüldüğü durumlar da vardır. Kedinizin iştahının yerinde olmasına rağmen kilo kaybı gözlemliyorsanız, aşırı su tüketimi ve sık idrara çıkma durumu varsa diyabet olmasından şüphelenebilirsiniz. Genetik ve çevresel faktörlerle ortaya çıkan bu hastalığın teşhisi için bazı kan testleri yapılır. Tedavi yöntemlerinin başında diyet ve insülin enjeksiyonu yöntemleri gelir.

Kedilerde Sindirim Sistemi Bozuklukları

Sindirim sorunları kedilerin yaşam kalitesini düşüren durumlardır. İshal, kusma, bağırsak iltihabı ve kabızlık gibi hastalık belirtilerini ortadan kaldırarak kedinizin mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz. Kedilerde bağırsak iltihabı ve kabızlık; kusma, yeme bozuklukları, kilo kaybı, ağrı gibi belirtilerle ortaya çıkar. İltihaplı bağırsak bir hastalıktan çok sendrom olarak tanımlanır. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte E. Coli ve Salmonella gibi bakterilerin ve çeşitli parazitlerin bu sendroma yol açtığı ifade edilir. İltihaplanan bağırsağın yapısına bağlı olarak enterit ya da kolit olarak adlandırılan bağırsak iltihabının kesin bir tedavisi yoktur ve semptomların azaltılması için B12 takviyesi, beslenme değişikliği gibi yollar denenir. Kedilerde ishal çoğunlukla beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Mama değişimi, inek sütü tüketimi, sofra gıdaları kedilerde ishale yol açabilir. Eğer 1 günden uzun süren bir ishal durumu ile karşı karşıyaysanız hemen veteriner hekime danışmanız gerekir. Kedilerde mide rahatsızlığı, ishal, kabız gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarını ortadan kaldırarak yaşam kalitelerini artırabilirsiniz.

Kedi Gribi Nedenleri ve Tedavi Yolları

Kedilerinizin de üşütüp grip ve nezle olabileceğini biliyor musunuz? Kedilerde üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri insanlarınkine benzer şekillerde ortaya çıkar. Kedilerde görülen solunum yolu enfeksiyonu nedenlerinin başında bakteri ve virüsler gelir. Bu bakteri ve virüslerin başlıcaları şunlardır:

 • Tip-1 Feline Herpesvirüsü
 • Kedigil Calicivirus
 • Chlamydophila Felis
 • Bordetella Bronchiseptica

Üst solunum yolu enfeksiyonu durumunda veteriner hekiminiz ilaç tedavisine başlayabilir. Beslenme desteği, vitamin takviyeleri ile kedi gribine karşı önlem alabilirsiniz. Kedilerde kulak enfeksiyonu da sıklıkla görülür. Kötü koku, siyah ya da kahverengi akıntı şeklinde kendini gösteren kulak enfeksiyonu özel solüsyonlarla tedavi edilir.

Kedilerde Deri Hastalıklarına Dikkat!

Tüylerin bölgesel ve aşırı dökülmesi ile kendini gösteren kedilerde saç mantarı enfeksiyonu saçkıran olarak da adlandırılır. Neredeyse tüm evcil kedilerde görülebilen bu hastalık temizlik, topikal ve ağızdan tedavi yolları ile ortadan kaldırılır. Kedilerde cilt alerjileri genetik yatkınlık nedeniyle meydana çıkabilir. Beslenme düzeninde yapılan değişikliklerle cilt alerjisine karşı önlem almak mümkündür.

Kedilerde Görülen Hormon Bozuklukları

Tiroid hormonlarının az ya da aşırı salgılanması ile ortaya çıkan kedilerde hipertiroidizm hastalığı gastrointestinal bulgularla teşhis edilir. Kan testleri ile ortaya çıkarılan bu hastalığın tedavisi için ilaç kullanımı ve beslenme düzeni değişikliği yöntemi uygulanır

Kuduz Aşısını İhmal Etmeyin!

Kedilerde kuduz düzenli aşı takibi ile önlenebilen bir hastalıktır. Kuduz aşısı hem sizi hem de kedinizin sağlığını korumaya yönelik bir işlemdir. Kedinizin sağlıklı bir yaşam sürmesini ve uzun yıllar boyunca sizinle yaşamasını istiyorsanız bakım ve tedavilerini ihmal etmemeniz gerekir. Bakım ve tedavi masraflarını kontrol altında tutmak, acil durumlara karşı hazırlıklı olmak isterseniz evcil hayvan sigortası yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Zurich Neşeli Patiler Sigortası ile alanında uzman veteriner hekim ağına erişim sağlayabilir, bütçenize uygun poliçe seçenekleri ile kedinizin sağlığını güvence altına alabilirsiniz.